Siyaset Güncel Ekonomi Dünya Türk Dünyası Orta Doğu Yaşam Spor Kültür Eğitim Bilim - Teknoloji Medya Kadın - Aile İbrahim Öztürk
21 Nisan 2014
'Türkiye'de demokrasi tehdit altında' İşte Fenerbahçe'nin yeni başkanı Almanya Rus istihbaratından rahatsız

BBP ile Gülen Cemaati İşbirliği

 • 23 Ocak 2014 21:13
 • İsmail Yıldız
 • 5 Yorum
 • Büyük Birlik Partisi kurulduğu günden beri Türk siyasetinin yüz akı olmuştur. BBP kurucusu rahmetli genel başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nun kişiliği ile kimlik kazanmış bir partidir. Türkiye’de kurulmuş olan her siyasi parti gibi oy kaygısı olmuş, iktidar olmayı hedeflemiş ancak asla oy avcılığı yapmamıştır.

Büyük Birlik Partisi kurulduğu günden beri Türk siyasetinin yüz akı olmuştur. BBP kurucusu rahmetli genel başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nun kişiliği ile kimlik kazanmış bir partidir. Türkiye’de kurulmuş olan her siyasi parti gibi oy kaygısı olmuş, iktidar olmayı hedeflemiş ancak asla oy avcılığı yapmamıştır.

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu zamanında kendisi ve partisi her zaman kilit rol üstlenmiş asla milletin menfati hilafına hareket etmemişlerdir. Kaderin kendilerine biçtiği her rolü her zaman Hak ve millet adına kullanmış, siyasete çıkardan çok dava kavramını kazandırmışlardır.

Rahmetlinin vefatından sonra da yerine geçen genel başkanlar Yalçın Topçu ve Mustafa Destici beyler de emanete sahip çıkmışlar, itidali elden bırakmamışlardır. Yalçın Topçu kaybedilen seçim sonrası istifa ederek yine Türk siyasetinin ihtiyacı olan bir ilkeyi de Türkiye gündemine sokmuştur. Mustafa Destici döneminde de itidal elden bırakılmamış, bütün faaliyetler milli menfaatlerle yapılmıştır. Muhsin Yazıcıoğlu’nun şehadeti ile ilgili dava galeyana neden olmayacak şekilde takip edilmiş, edilmektedir.

Son gelişmeler arasında Türkiye’nin en etkili İslami gurubu olan Gülen Cemaati’nin BBP’yi desteklemesi yönünde, bu guruba mensup milletvekillerinin BBP’ye geçmesi gündeme gelmiştir. Normal şartlarda BBP gibi her zaman İslami hassasiyeti olan gruplar tarafından takdir edilen bir partiye bu milletvekillerinin geçmesinde gayri ahlaki bir durum yoktur. Ancak yaşanan sürecin normal olmadığı malum.

AKP’nin neredeyse Gülen Cemaati dışında bütün cemaat ve tarikatları yanına aldığı bir ortamda bu grup ile işbirliği yapılacaksa risk analizinin çok iyi yapılması gerekir. Gülen Cemaatinin etkili ve sıkı yapısının parti üzerinde kuracağı etki de Hakan Şükür örneği dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

Hakan Şükür tam bir dava adamı gibi davranmış mensubu olduğu gurubun isteğini dikkate alarak hareket etmiştir. Burada eleştiriden çok takdir edilecek bir durum söz konusudur. Ancak bu durumun BBP çatısı altında da gerçekleşebileceği asla hatırdan çıkarılmamalıdır.

Şu an BBP ve Cemaatin bazı noktalarda hemfikir olduğu hatta zaten olması gerektiği de malum. Özellikle KCK yapılanması ve ilgili süreç ile rüşvet/yolsuzluk meselelerinde BBP ilkeli duruşunu sürdürürken Cemaatin (nedeni ne olursa olsun) bu konularda AKP hükümeti ile arasının açık olması doğal işbirliğini sağlayabilir. Bu noktada kimsenin BBP’yi suçlamaya hakkı yoktur. Çünkü BBP başından beri bu konularda kırmızı çizgilerini korumaktadır. Burada manidar bir zamanlama aranıyorsa Cemaatin zamanlamasına bakılmalıdır.

BBP kendisini Gülen Cemaatine de doğru anlatmalı, oy istemeli ancak AKP’den geçecek milletvekilleri ile ya da seçimden önce Gülen Cemaatine verilecek kontenjanla seçime gitmemelidir. Bir işbirliği yapılacaksa BBP yıllarca bünyesinde siyaset yapan insanları aday göstermeli Gülen Cemaati de ilkesel olarak kabul ediyorsa BBP’ye destek vermelidir.

Gülen Cemaati ve BBP tabanı aynı inanç eksenine sahip, aynı ruh ve düşünce yapısına sahip, yaşam tarzı ve gelir ortalaması olarak aynı aralıkta yer alan insanlardır. Dolayısıyla her iki yapı arasında doku uyuşmazlığı söz konusu değildir. Ancak Gülen Gurubuna mensup milletvekilleri ile BBP’nin mecliste temsil edilmesi milletvekilleri BBP’ye değil de BBP Cemaate transfer olmuş gibi bir durumu doğuracaktır. Yani iki grup arasında ittifak ya da işbirliği görünümünden uzak bir durum ortaya çıkacaktır. Hatta Cemaat parti kurmalı mıdır tartışması bitecek Cemaat hazır bir partiye sahip olmuş görüntüsü oluşacaktır.

BBP bu işbirliğinden uzak durursa bu durum AKP’nin lehine olacaktır. Gülen Cemaati’nin tepkisini çekecektir. Bu nedenle BBP ilkelerini açıkça gerekirse bir deklarasyonla açıklamalı, AKP’nin icraatlarında eleştirdiği noktaları çok net ortaya koyarak bugüne kadar sözde değil özde olduğu gibi bugünden sonra da bütün gruplara eşit mesafede olduğunu; Gülen Cemaati’nin de eğer BBP’nin ilkelerinde hem fikir iseler BBP’yi desteklemelerini talep etmelidir.

İlişkili Haberler

 • Yorumcuların dikkatine: Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 • Neleri kabul ediyorum:
 • ... ip adresimin kaydedileceğini
 • ... adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını
 • ... yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu
 • ... yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini
 • bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım

Ne dediler Ne oldu

BBP ile ilgili ortaya atılan iddialara balıklama atlayan sözde köşe yazarları ne yazdınız ne oldu Hani BBP ye geçen Milletvekilleri hani destekler vs bunların BBP ye verilmesinden değil korkuları akp nin oy kaybedipde ballı kaymağı kaybetmelerinden.BBP ye anayasa referandumundada çamur attılar hatta o kadar ileri gittilerki bbp ye akp nin 8 tane milletvekilliği kontenjanı verdğini illerini ve milletvekili olacakların isimlerini bile yazdılar utanmaz ALLAHDAN korkmazlar.Sayın yazar bu oyunlara gelmeyin.

Nizamettin Bilir - 2014-02-27 12:32:33

DEVEKICINI YAĞLAYAN

İHANETİ YAPANIN YANINDA ANCAK İHANET RUHLULAR YANDAŞ ARKADAŞ OLUR.

berk colak - 2014-02-06 12:31:39

işbirliği

ancak bu ve benzer şartlarla birlik olmalı..

ali - 2014-01-24 15:20:57

ortak değerler(?)

Gülen grubuyla hangi ortak değerlere sahibiz acaba? Bu ittifak cemaatçileri partiye toplar ama bu işin çilesini çekmiş ve hala çeken (parti ve ocaklarda)bir çok nizam-ı alem ülkücüsünü de hareketten koparır. Yaşanılan süreçte malum gruba tepkili olan bir çok mensubu olan hareket bunu tabanına anlatmakta zorluk yaşayacaktır. Düşmanımın düşmanı dostumdur gibi bir ilkesizliğin içinde olmak siyasi geçmişimize sürülecek kara bir lekeden başka bir şey olmayacaktır.

sencer güney - 2014-01-24 09:03:40

İMZAMI KABUL BUYUR

İki sene önce malûm şahsa iktidar ile bu cemaatin arası açık, devreye girin demiştim. Dilerim geç de olsa bu fırsatı bari değerlendirir.

Halil Kalemci - 2014-01-24 00:36:52

Gazete 1. Sayfaları

Hava Durumu