Siyaset Güncel Ekonomi Dünya Türk Dünyası Orta Doğu Yaşam Spor Kültür Eğitim Bilim - Teknoloji Medya Kadın - Aile İbrahim Öztürk
19 Nisan 2014
Bu iller dikkat! Kuvvetli yağış uyarısı! Asgari ücrette önemli karar! Bedelli askerlik resmi gazetede

Kim güçlü: Azerbaycan mı Ermenistan mı?

Kim güçlü: Azerbaycan mı Ermenistan mı?
 • 08 Haziran 2012 19:32
 • Türk Dünyası
 • 1 Yorum
 • Londra'da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü dünya ülkelerinin askeri potansiyelini değerlendiren yıllık raporunu açıkladı. Rapor 170 ülkeyi kapsıyor. Raporda Azerbaycan ve Ermenistan'ın da orduları hakkında bilgiler yer alıyor.

Raporda deniyor ki, Azerbaycan'ın yaklaşık 67 bin kişilik ordusu var. Ermenistan ordusu bundan yaklaşık 35 faiz azdı - 42 bin kişi. Yedek kuvvetlerinin sayısına göre de Azerbaycan'ın imkanları Ermenistan'dan geniştir. Azerbaycan'ın seferber etmeye 300 bin, Ermenistan'ın ise yaklaşık 200 bin kuvveti var. Her iki ordunun silahlarının çoğunluğu Rusya üretimde.

 

Azerbaycan'ın tankları ve BTR-leri Ermenistan'dan 3 kez çok. Azerbaycan'ın 320 tankı ve 470 civarında "BTR"-i var. «BMP» lara gelince güçler arasında fark büyük değil - Azerbaycan'ın 127, Ermenistan'ın ise 104 «BMP» si var.

 

Rapora göre, Azerbaycan'ın 47 savaş yetenekli uçağı var. Ermenistan'ın savaş yetenekli uçaklarının sayısı bundan 3 kez azdı.

 

Her iki tarafta göre MiG-25, Su-24 ve Su-25 uçaklar.

 

Ayrıca, Azerbaycan'ın 6 modern insansız uçuş aparatı var - «Aerostar" ve "Orbiter". Ermenistan'da bile pilotsuz uçuş ürünleri yok. Roket tesislerin gelince, her iki tarafta Arsenal'in fazlasını «Qrad» tesisleri oluşturuyor, ama Azerbaycan 12 adet daha modern "Smerç» tesislerin da sahip. Bu cihazlar 1989 yılında Sovyet ordusunun kullanımına verildi.

 

Tank aleyhine silahlara gelince, rapora göre, burda Azerbaycan'ın Arsenal'i Ermenistan'dan yaklaşık 10 kez çoktu.

 

 

Askeri uzman Arif Yunus ise diyor ki, gerçekten de Azerbaycan'ın askeri gücü Ermenistan'dan çok. Ama mesele burasındadı ki, Azerbaycan toprakları işgal edildi ve eğer Azerbaycan ordusu Karabağ'ı ve çevresindeki toprakları azat etmeye çalışsa, çok büyük kayıplarla karşılaşabilir olabilir. Sadece ona göre yok ki, askeri teorilere göre, saldıran savunma olduktan az 3 katı güce sahip olmali. Hem de ona göre ki, Arif Yunus'un göre, Karabağ relyefinin Ermeni kuvvetlerinin yararına olan özellikleri var:"Karabağ dağlık bölge olduğu için orda bazen birkaç mine kullanarak öyle yapmak olur ki, bir tank ileri gitmesin.

Uçakların de işi dağlık bölgede zorlaşıyor. Belki Ağdam, Fuzuli bölgesinde Azerbaycan ordusu için çok büyük sorunlar olmasın, ama dağlık yerlerde durum çok zor olabilir. O yüzden burada Azerbaycan Ordusu'nun kemmiyeti yok, kalitesi temel etken olmali, bu konuda ise her iki ülkede durum yaklaşık ayni.

"Ayrıca, Arif Yunus diyor ki, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün raporunda Karabağ'daki tanınmamış rejime tabi askeri güçler dikkate geçirilememiş.Arif Yunus hem de bu yakında Rusya'nın Ermenistan'a 800 milyon dolarlık silah bağışlaması konusunda Azerbaycan tarafının itirazlarını hatırlatıyor. Diyor ki, eğer askeri operasyonlar başlarsa, Ermenistan'daki Rusya üssünün da Ermeni ordusuna yardım edebileceği istisna değildir.

Yeri gelmişken, Londra'da bulunan UluslararasıStratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün raporunda gösterilir ki, Rusya'nın Ermenistan'da 3000 kişiden çok canlı gücü, 74 tankı, 18 adet daha modern MiG-29 uçağı ve en nihayet, modern S-300 füzeleri var.Azerbaycan kendi silahlarının sayısını devlet sırrı gibi koruyor, ama ali baş kumandan İlham Aliyev defalarca beyan etti ki, ordu işgal altında olan toprakları özgür etmeye hazır.

İlişkili Haberler

 • Yorumcuların dikkatine: Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 • Neleri kabul ediyorum:
 • ... ip adresimin kaydedileceğini
 • ... adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını
 • ... yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu
 • ... yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini
 • bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım

ee

Değerli takipçimiz yorumunuz genel ahlak kurallarımıza uymadığı için yayınlanmamıştır.Millihaber

iei - 2013-11-23 20:36:56

Gazete 1. Sayfaları

Hava Durumu